Warsztaty śpiewu tradycyjnych Pieśni Maryjnych – 13-15 VIII 2020

„Za Nią zatęsknione wzlecą orlęta”

Warsztaty śpiewu tradycyjnych Pieśni Maryjnych w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie

Warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami maryjnymi, które są wyjątkowym obszarem polskiego folkloru religijnego. Warsztaty adresowane są do wszystkich osób, zainteresowanych rozwijaniem umiejętności muzycznych i kompetencji kulturowych, niezależnie od wcześniejszego formalnego przygotowania muzycznego. Po krótkim wprowadzeniu do tematyki wykonywania pieśni religijnych w tradycji ludowej i rozgrzewce wokalnej, zajmiemy się nauką i wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych. Wybrany repertuar pochodzi z nagrań zarejestrowanych podczas badań terenowych oraz zapisów archiwalnych. Pieśni będziemy śpiewać w miejscowych wariantach melodycznych, utrwalonych w tradycji ustnej. Zajmiemy się pieśniami liturgicznymi i paraliturgicznymi, jak również maryjnymi pieśniami dziadowskimi i apokryficznymi. Teksty pochodzą ze starych śpiewników (w tym Śpiewnika Pelplińskiego) oraz z zeszytów śpiewaczek i śpiewaków wiejskich jak i druków ulotnych.

Na całość wydarzenia składa się 14 godzin warsztatów oraz Zgromadzenie Śpiewacze „Za nią zatęsknione wzlecą orlęta, dusze bogowidne, gdzie Matka wzięta” (3-5 godzin), czyli wspólne, otwarte śpiewanie Pieśni Maryjnych w sobotni wieczór Wniebowzięcia NMP.

O prowadzącym:
Paweł Grochocki
śpiewak i nauczyciel śpiewu, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce.
W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe Lubelszczyzny i Podlasia”.
W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.
W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
W listopadzie 2018 odbyła się premiera płyty „Minimal Blood”, na której śpiewa tradycyjne pieśni o kobietach i krwi.
W listopadzie 2019 odbyła się premiera płyty „Pieśni przejścia” z tradycyjnymi pieśniami pogrzebowymi, którą nagrał z Pawłem Odorowiczem i Olgą Kozieł.

🎵 Soundcloud Grochocki_Odorowicz: https://soundcloud.com/grochocki-odorowicz

harmonogram warsztatów:

13 sierpnia (czwartek)
9:30-10:45 rejestracja osób uczestniczących, odbiór śpiewników
11:00–14:00 warsztaty cz. 1
14:00-15:30 przerwa obiadowa
15:30–17:30 warsztaty cz. 2

14 sierpnia (piątek)
11:00–14:00 warsztaty cz. 3
14:00-15:45 przerwa obiadowa
15:45–17:45 warsztaty cz. 4

15 sierpnia (sobota)
11:45 śpiew Anioł Pański na zakończenie mszy św.
12:15-14:15 warsztaty cz. 5
14:15-14:45 przerwa
14:45-16:45warsztaty cz. 6
16:45-18:45 przerwa obiadowa
18:45-22:00 (0:00) Zgromadzenie Śpiewacze „Za nią zatęsknione wzlecą orlęta, dusze bogowidne, gdzie Matka wzięta”

Warsztaty odbędą się w budynku naszego kościoła z zachowaniem reżimu sanitarnego, w związku z tym liczba miejsc jest ograniczona.
Obiady i nocleg we własnym zakresie.

Koszt warsztatów:
– 200 zł przy zapisach do końca lipca
– 250 zł przy zapisach od 1 sierpnia
Rejestracja na warsztaty następuje poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (https://tiny.pl/7d6lc), który jest jednocześnie akceptacją poniższych warunków uczestnictwa w warsztatach.

1. Podczas rejestracji (pierwszego dnia warsztatów) każdy Uczestnik zobowiązany jest do wypełnienia ankiety dotyczącej COVID-19.
2. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zapisaniu na warsztaty Uczestnik zobowiązuje się do uiszczenia kosztów warsztatów w ciągu 5 dni przelewem. Gotówką tylko po uprzednim umówieniu terminu z organizatorami
3.W trakcie trwania warsztatów będzie wykonywana dokumentacja fotograficzna i/lub filmowa. Przesłanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikowanie materiałów z warsztatów.
4.Nie przewiduje się możliwości dołączania w trakcie warsztatów. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych wypadkach i po konsultacji z organizatorami

Na podstawie przesłanych Formularzy Zgłoszeniowych zostanie sporządzona lista uczestników oraz lista rezerwowa.
W przypadku większej liczby zgłoszeń niż liczba przewidzianych miejsc o zapisie decydować będzie kolejność wpłat
Osoby niepełnoletnie w dniu rejestracji muszą przedstawić pisemną zgodę opiekunów na udział w warsztatach.