Św. Hildegarda z Bingen – pierwsza kompozytorka – 21.05.2023 r. godz. 19:00

Św. Hildegarda z Bingen – Pierwsza kompozytorka

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie poświęcone św. Hildegardzie, które odbędzie się 21 maja, o godzinie 19:00, w Sanktuarium św. Faustyny, przy ul. Żytniej 1 w Warszawie.

Specjalny wykład wygłosi prof. Marta Ptaszyńska – wybitna polska kompozytorka, perkusistka, profesor muzyki Uniwersytetu w Chicago. Wybitna polska kompozytorka w swej wieloletniej pracy twórczej i pedagogicznej zwraca szczególną uwagę na postać św. Hildegardy, mówiąc o niej jako prekursorce kompozycji.

Św. Hildegarda urodziła się w 1098 roku, była wizjonerką i mistyczką, uzdrowicielką, reformatorką religijną, benedyktynką (od 1136 r. przeorysza), uznawana przez Kościoły anglikańskie, ewangelickie, starokatolickie i rzymskokatolicki za świętą, od 2012 uznawana za doktora Kościoła katolickiego, a także pierwszą w dziejach kompozytorką o kompletnej biografii.

Według Hildegardy muzyka była czystym wspomnieniem raju, w którym Adam wraz z aniołami śpiewał psalmy na cześć stwórcy. Podzielała pogląd, że śpiew powinien być nieodłączną częścią liturgii, ponieważ był równie ważny jak modlitwa i przybliżał człowieka do zbawienia. Wierzyła, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem. Wierna własnym nakazom, skomponowała moralitet i liczne pieśni religijne (ale nie liturgiczne). W odróżnieniu od typowych wówczas śpiewów chorałowych, jej melodie były znacznie bardziej emocjonalne. W ostatnich dekadach XX wieku muzyka Hildegardy zyskała ogromną popularność.