WYDARZENIA

 

 

Zapraszamy na projekcję filmu „Cud na Nowolipkach”

Film opowiada historię z października 1959 r. Na wieży kościoła św. Augustyna na warszawskim Muranowie wieczorami przez 3 tygodnie ukazywała się postać Matki Bożej. Pod kościołem gromadziły się tłumy ludzi chcących zobaczyć to na własne oczy. Dokument opowiada również o tym jak władze PRL walczyły z tym zjawiskiem.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu. Gośćmi będą: 
Michał Góral – reżyser i producent filmu, dokumentalista, operator filmowy
Witold Dąbrowski – autor książki „Cud na Nowolipkach” i autor scenariusza
Anna Chodakowska – jedna z bohaterek filmu, aktorka

 

„Jak modlić się, aby modlitwa była miła Bogu?”
W najbliższą niedzielę zapraszamy wraz z Modlitewną Grupą Wsparcia i  zespołem „Głos Światła” na Wieczór Uwielbienia. Zaczynamy o godz. 18:00 Mszą św. 
Konferencję po Mszy św. wygłosi Ojciec Jacek Salij – dominikanin. 
Nasze spotkanie zakończymy Adoracją Jezusa Eucharystycznego 

 

 

 

Zapraszamy w sobotę 1 grudnia o godz. 20:00 na wyjątkowy spektakl poetycko-muzyczny, „Wolność jest w nas”, w reżyserii Marcina Kwaśnego.

Twórcy spektaklu:
Reżyseria: Marcin Kwaśny
Obsada: Ksawery Szlenkier, Marcin Kwaśny, Wojciech Sławiński
Scenografia i multimedia:  Iza Toroniewicz
Muzyka: Wojciech Sławiński
Promocja: Agata Grabiec
Fotosy: Marcin Gregorczyk
Kierownik produkcji: Dorota Bogucka

Powstanie spektaklu było dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

„Co kochać – nietradycyjny koncert niepodległościowy” to wydarzenie realizowane o charakterze lokalnym w Żyrardowie i Warszawie. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest żyrardowianin Krzysztof Gwiazda, kompozytor, śpiewak operowy, pedagog.

  1. W koncertach udział biorą: Krzysztof Gwiazda, Hanka Rybka i Górale, Stanisław Deja – pianista, Marcin Kwaśny – aktor.Celem realizacji koncertów „Co kochać – nietradycyjny koncert niepodległościowy” organizowanych  przez Fundację prowadzoną przez Państwa Agnieszkę i Krzysztofa Gwiazdów jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. 

Oryginalność koncertów polega na połączeniu repertuaru wywodzącego z trzech różnych tradycji: historyczne pieśni patriotyczne i żołnierskie, patriotyczne pieśni Podhala, współczesne kompozycje patriotyczne. Wśród  repertuaru pięć utworów to nowe kompozycje, stworzone specjalnie w ramach tego projektu przez Krzysztofa Gwiazdę: „Pamiętaj” słowa Krzysztof Cezary Buszman, „Hymn tysiąclecia” słowa Krzysztof Buszman: „Ojczyzna nasza” słowa Aleksander Fredro, „Co kochać” słowa Tadeusz Bełza, „Bohater żołnierz” słowa Krzysztof Gwiazda. Kolejna nietypowość koncertów to zestawienie operowego brzmienia z lubianą i przystępną muzyką góralską.

W programie usłyszymy:
-Hej tam spod Tater
-Na samym przedziy
-Idom chłopcy z wojny..
-Hej, za łojcyzne miylom
– My, Pierwsza Brygada
-Wojenko, wojenko
-O mój rozmarynie
-Jak to na wojence ładnie
-Białe róże
-Po partyzancie dziewczyna płacze
-Żołnierz drogą maszerował
-Pierwsza kadrowa
-Przybyli ułani pod okienko

 

Na koncerty zapraszamy rodziny, będzie to wydarzenie wielopokoleniowe. 

Koncert realizowany w ramach dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Obrony Narodowej, odbędą się w Żyrardowie 23 listopada, godz.18.00, w 
Warszawie 25 listopada godz.19.00 w Sanktuarium św. Faustyny, ul. Żytnia 1. Wstęp na koncerty jest wolny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Podczas koncertu usłyszymy:

1. A.Vivaldi – „Wiosna” z cyklu czterech koncertów skrzypcowych 
2. H.Villa Lobos – „O canto do cisne negro”
3. G.F.Händel – „Rinaldo” aria „Lascia ch’io pianga”
4. V.A.Mozart – „Ave Maria”
5. K.Jenkins – „Ave Verum”
6. J.Massnet – „Medytacja”
7. Pieśń Sefardyjska – „La Roza Linda”
8. E.Moricone – „Nella Fantasia”

 
 
 
 
 
„Golgota Jasnogórska” to koncert złożony z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu. „Golgota Jasnogórska” to poemat napisany przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Co o genezie powstania mówi sam poeta: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem 
 w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…” Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas. „Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie 
 i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.
 
Po koncercie będzie można zakupić płytę.
 
 
 
 

 

 
 
 
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym gościem – poetą Krzysztofem Cezarym Buszmanem.
W najbliższą niedzielę – 10 XII – po każdej Mszy św. będziemy mogli posłuchać pięknych wierszy deklamowanych przez samego autora.
Będzie można nabyć tomiki z poezją i uzyskać wpis autora 🙂
 
Na dłuższe spotkanie zapraszamy o godzinie 19:00 🙂
 
P.S.
gwoli przypomnienia 🙂 Krzysztof Cezary Buszman jest autorem tekstu Hymnu do św. Faustyny, który powstał specjalnie na konsekrację naszej świątyni i podniesienie jej do rangi Sanktuarium św. Faustyny w tym roku.