Podczas koncertu usłyszymy:

1. A.Vivaldi – „Wiosna” z cyklu czterech koncertów skrzypcowych 
2. H.Villa Lobos – „O canto do cisne negro”
3. G.F.Händel – „Rinaldo” aria „Lascia ch’io pianga”
4. V.A.Mozart – „Ave Maria”
5. K.Jenkins – „Ave Verum”
6. J.Massnet – „Medytacja”
7. Pieśń Sefardyjska – „La Roza Linda”
8. E.Moricone – „Nella Fantasia”

 
 
 
 
 
„Golgota Jasnogórska” to koncert złożony z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu. „Golgota Jasnogórska” to poemat napisany przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Co o genezie powstania mówi sam poeta: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem 
 w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…” Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas. „Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie 
 i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.
 
Po koncercie będzie można zakupić płytę.
 
 
 
 

 

 
 
 
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym gościem – poetą Krzysztofem Cezarym Buszmanem.
W najbliższą niedzielę – 10 XII – po każdej Mszy św. będziemy mogli posłuchać pięknych wierszy deklamowanych przez samego autora.
Będzie można nabyć tomiki z poezją i uzyskać wpis autora 🙂
 
Na dłuższe spotkanie zapraszamy o godzinie 19:00 🙂
 
P.S.
gwoli przypomnienia 🙂 Krzysztof Cezary Buszman jest autorem tekstu Hymnu do św. Faustyny, który powstał specjalnie na konsekrację naszej świątyni i podniesienie jej do rangi Sanktuarium św. Faustyny w tym roku.