SŁOWO PROBOSZCZA…

… NA WIELKANOC
Zalęknionych apostołów zamkniętych w Wieczerniku, bojących się wszystkich i wszystkiego, zmartwychwstały Jezus pociesza słowami: „Nie bójcie się”. Chrystus wlewa w ich serca otuchę, nadzieję i odwagę.
W tych trudnych czasach i nam potrzebne jest Jezusowe „Nie bójcie się!”. Nie bójcie się tych, którzy głośno krzyczą i mówią, że wszystko wiedzą lepiej; nie bójcie się tych, którzy kłamią i się tego nie wstydzą; nie bójcie się tych, którzy wam w jakikolwiek sposób grożą i utrudniają życie. Nie bójcie się ich. Tak mówi  i dziś do nas ten sam zmartwychwstały Jezus.
Mówi tak, bo to On jest drogą, prawdą i życiem. Dobro, nadzieję, prawdę i miłość daje nam zmartwychwstały Jezus, a Jego prawdomówność i uczciwość potwierdza Jego pusty grób. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę pozbycia się wszelkich strachów, lęków i niepokojów.

                                                                        Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA BOŻE NARODZENIE

Co roku słyszymy te słowa w grudniową noc i co roku nie możemy wyjść z podziwu, jak wielka jest Boża miłość do nas. Jacy ważni jesteśmy dla Pana Boga! Jego miłość do nas nosi imię Jezus i rodzi się w stajence betlejemskiej – dziś i każdego dnia, na każdym ołtarzu, w każdym kościele.
Dzielmy się tą Bożą miłością między sobą, w rodzinach, małżeństwach, środowisku pracy. W tym trudnym czasie codzienności niech ta bożonarodzeniowa miłość, życzliwość i serdeczność dominuje w naszych myślach, słowach i działaniu. Dzielmy się nią, jak tradycyjnie dzielimy się opłatkiem przy wigilijnym stole. Bądźmy dla siebie dobrzy w święta, po świętach i w nadchodzącym roku. „Pokój i dobro” – jak mówił św. Franciszek, bohater tegorocznych Rorat. Tego wszystkim życzę.

                                                                       Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO I DUSZPASTERSKIEGO

Po wakacjach (mam nadzieję, że były udane) zaczynamy nasze zwykłe życie codzienne: pracę, nową klasę w szkole, obowiązki. Nie pytam, czy w czasie wakacji i urlopu byliśmy blisko Pana Boga, czy spotykaliśmy się z Nim na modlitwie. Jednak teraz, kiedy przed nami to, co znane i powtarzalne, dajmy w tym wszystkim najważniejsze miejsce Panu Bogu. Pamiętajmy, że kolejne miesiące, które nadchodzą, mają co siedem dni dzień wyjątkowy – niedzielę. Niech będzie to dzień, kiedy spotykamy się z Panem Bogiem i ze sobą nawzajem na Eucharystii. Jesteśmy przecież wspólnotą parafialną (ładnie to brzmi!), więc niech coś z tego wyniknie. Dlatego chociaż raz w tygodniu spotkajmy się w naszym Sanktuarium – przede wszystkim na Mszy św. Bardzo o to proszę i zachęcam!

                                                                      Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

NA WAKACJE

Drodzy Parafianie! Życzę Wam słonecznych, ciepłych, udanych i wspaniałych wakacji!
Nie zapominajcie o Panu Bogu i pamiętajcie o nas i o parafii.

                                                                       Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA NOWY ROK 2023

W naszej adwentowej, roratniej pieśni śpiewaliśmy: „Tylko z Bogiem przyszłość jest bezpieczna”. Tej bezpiecznej przyszłości w nowym roku życzę wszystkim Parafianom i Gościom. Przyszłości z Panem Bogiem, który jest nie tylko naszym Stwórcą, ale też opiekunem, wsparciem i obroną. Bądźmy blisko Niego, a On będzie strzegł nas na drogach
naszej codzienności. Ochroni nas i wspomoże w trudnych chwilach. Pamiętajmy w tym roku o tym, co pisał św. Paweł: „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” Bóg na pewno będzie przy nas, a my otwórzmy nasze serca na Jego obecność. Tej Bożej obecności w naszym życiu w 2023 roku i później wszystkim życzę.

                                                                          Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

 … NA BOŻE NARODZENIE 

 Bóg się rodzi!

Nawet się nie obejrzeliśmy, a już Adwent minął błyskawicznie. Teraz śpiewamy kolędy, podziwiamy szopki w różnych kościołach, odwiedzamy rodzinę. Życzę Wam wszystkim, by te święta były przede wszystkim przeżyte w rodzinie i z rodziną. Odłóżmy na bok różne rodzinne spory, zapomnijmy urazy i przykrości, zostawmy smartfony, wyłączmy telewizory, komputery i bądźmy razem ze sobą – bo wciąż tak mamy mało czasu dla siebie.

Nie spieszmy się, po prostu usiądźmy i bądźmy ze sobą, by porozmawiać, pośpiewać kolędy, zjeść coś dobrego. Niech będzie to czas dla nas i dla tych, którzy są nam bliscy, których kochamy i którzy kochają nas. Do tego potrzebujemy spokoju wokół nas i w nas.

Tego wszystkiego życzę Wam, Drodzy Parafianie i Goście. Życzę, byśmy w te święta, i poza nimi, byli dla siebie na dobre i na złe. Bo jeżeli będziemy ze sobą, to damy radę pokonać każdą trudność i przeciwność.

Niech Bóg rodzi się w nas!

                                                                             Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA ADWENT

Rozpoczynamy znowu piękny czas Mszy św. roratnich o świcie, rekolekcji, spotkań ze św.
Mikołajem, przygotowania do ciepłych, chociaż grudniowych świąt. Wszystko to jest piękne i jak najbardziej nam potrzebne. Ale nie zapominajmy przede wszystkim o tym,
że czas Adwentu jest po to, abyśmy byli gotowi na spotkanie z Jezusem.
Najważniejszy jest Bóg-Człowiek, którego spotykamy w drugim człowieku. Może to ktoś przez nas odtrącony, zapomniany, wyrzucony z pamięci i z serca. Narodzony Bóg- Człowiek ma nam przypominać, że obok nas jest ktoś, kto być może nas potrzebuje, naszego czasu, dobrych słów, bycia razem. Potrzebuje relacji. Na naprawienie zepsutych relacji międzyludzkich mamy czas właśnie w tym Adwencie. Nie zmarnujmy go! Bądźmy dla siebie i innych wyjątkowo dobrzy w ten grudniowy czas adwentowy.

                                                                            Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… O POCZĄTKU ROKU SZKOLNEGO

Kochani Parafianie!

Jak ten czas szybko leci! Już po wakacjach, urlopach i wypoczynku. Mam nadzieję, że wszyscy wracają zdrowi, wypoczęci, pełni sił i zapału do wrześniowych zajęć. Bardzo się cieszę z Waszego powrotu, bo nie ukrywam, że przez wakacje nasze Sanktuarium świeciło pustkami. Ufam, że teraz znowu się zapełni. Czekamy na wszystkich – od najmłodszych po starszych Parafian. Chcemy być znowu razem, wspólnie się modlić, spotykać się z Panem Jezusem w sakramentach.

Zaczynamy mocnym akcentem, jak zawsze na początku września festynem „Żytnią do nieba”. Mam nadzieję, że atrakcje, które dla Was przygotowaliśmy, będą miłym zaskoczeniem i pozwolą ciekawie spędzić czas na naszym przykościelnym dziedzińcu. Najważniejsze jednak, abyśmy znowu byli razem – w naszym Sanktuarium, domach, rodzinach. Bo we wspólnocie jest siła! Tą siłą my jesteśmy, we wszystkim wspiera nas Bóg, a patronuje nam św. Faustyna.

                                                                 Wasz ks. proboszcz Krzysztof Stosur

… NA WAKACJE

Większość z nas czeka na ten czas odpoczynku, swobody, relaksu. Potrzebujemy go. Życzę więc wszystkim, którzy gdzieś wyruszą – w Polskę czy dalej w świat – aby naprawdę odpoczęli, nabrali sił, zregenerowali swój organizm. Ale niech to będzie mądry i bezpieczny wypoczynek. Niech nad tym czasem wakacji roztoczy opiekę Wasz Anioł Stróż i Wasz Patron – pamiętajmy o nich w modlitwie. Oczywiście, przede wszystkim, Pan Bóg o nas nie zapomina, i nam nie wolno o Nim zapomnieć, niezależnie od tego, gdzie będziemy. A po wakacjach, radośni, szczęśliwi i wypoczęci wracajcie do nas. Wracajcie do św. Siostry Faustyny, do naszej parafii, gdzie na Was czekamy.

                                                                  Szczęść Boże i miłych wakacji
Wasz ks. proboszcz Krzysztof Stosur

 

O ŚWIĘCIE MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Pan Jezus mówił do św. Faustyny: „Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto” (Dz. 49). „Palą Mnie płomienie Miłosierdzia, chcę je wylać na dusze ludzkie” (Dz. 50).
To dzisiejsze święto jest dla nas. Ta Niedziela Miłosierdzia jest dla nas. To Jezusowe Miłosierdzie jest dla nas. To wszystko, co Jezus nam daje, nic nas nie kosztuje. Trzeba tylko przyjść, paść na kolana i powtarzać: „Jezu, ufam Tobie”. I chociaż jest nas tu dużo – a w Niedzielę Miłosierdzia nawet tłumy – to wciąż za mało. Wciąż trzeba o Miłosierdziu Bożym mówić i wołać tych, których serca i sumienia są na to Miłosierdzie obojętne. Jest to zadanie dla nas wszystkich – tak jak siostra Faustyna, tak i my mamy być wszędzie apostołami Miłosierdzia. Bo tylko dzięki Bożemu Miłosierdziu świat stanie się lepszy, ludzie staną się lepsi. Tylko dzięki Miłosierdziu uratujemy siebie i świat od zagłady. Tylko Miłosierdzie i tylko „Jezu, ufam Tobie!”.

                                                                  Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

NA WIELKANOC

Siostra Faustyna w Wielki Czwartek zapisała w Dzienniczku: „Od dziś aż do rezurekcji nie będziesz odczuwać obecności Mojej, ale dusza twoja będzie napełniona tęsknotą wielką – i natychmiast tęsknota wielka zalała duszę moją”.
I oto dziś, w Niedzielę Zmartwychwstania, tęsknota za oglądaniem Jezusa w chwale Zmartwychwstania spełnia się. Po wielkopostnym oczekiwaniu oglądamy Jezusa Chwalebnego. Jest to wielka radość, która przepełnia nas, naszych bliskich i wszystkie nasze siostry i braci w wierze. O nich wszystkich pamiętajmy w te święta.
Życzę, aby zmartwychwstały Jezus, który zjawia się przed apostołami ze słowami „Pokój wam”, obdarował tym pokojem nas, nasze rodziny i tych wszystkich, którzy tego pokoju tak bardzo potrzebują i na niego czekają. Oby ten Chrystusowy pokój zapanował wszędzie i jak najszybciej, by nigdy niczym nie był zmącony. Pokój nam wszystkim!
Alleluja!
                                                                 Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

O WIELKIM POŚCIE

Zaczęliśmy kolejny, szczególny czas w Kościele – Wielki Post. Czas głębszej i częstszej modlitwy, refleksji nad sobą, umartwień i wyrzeczeń. W tym roku jest to okres naznaczony przez to wszystko, co dzieje się na Ukrainie. Wszyscy przeżywamy wojnę u naszych wschodnich sąsiadów, modlimy się o pokój, współczujemy Ukraińcom, pomagamy
im, płaczemy razem z nimi. Czujemy ból i przerażenie, kiedy patrzymy na ogrom nienawiści i agresji, którą niesieia wyrażamy często krzykiem?
Współczując Ukraińcom warto ze sobą wojna. Zarazem skłania nas to do spojrzenia również i na nasze wzajemne relacje. Ile w nich jest wzajemnej agresji? Co robimy, kiedy ktoś nas zdenerwuje, skrzywdzi? Czy nie odpowiadamy agresją na agresję? Jak wygląda nasze panowanie nad emocjami? Czy nie złościmy się na innych, a swoje uczuc zrobić sobie rachunek sumienia i zastanowić się, jak możemy wyzwolić się z agresji, która może jest w nas samych. Czy potrafimy tak przepracować nasze złe emocje, aby nie ranić już innych? Warto pamiętać, że Pan Jezus cierpiał i umarł na krzyżu za każdego człowieka, również tego, którego z jakiegoś powodu nie lubimy, do którego czujemy żal, złość. Niech to będzie dla nas myślą przewodnią na tegoroczny Wielki Post.

                                                                Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

O BOŻYM NARODZENIU

Św. Faustyna w swoim „Dzienniczku” pisze: „Pasterka. W czasie Mszy św. znowuż ujrzałam małe Dzieciątko Jezus, niezmiernie piękne, które z radością wyciągało rączęta do mnie. Po Komunii św. usłyszałam te słowa: «Ja zawsze jestem w sercu twoim, nie tylko w chwili kiedy Mnie przyjmujesz w Komunii św., ale zawsze». W radości wielkiej przeżywałam święta te”. (Dz 575)
Coroczne Boże Narodzenie ma nam przypomnieć, że Pan Jezus jest z nami. Nie tylko w te święta, ale zawsze. To „zawsze” jest tu bardzo ważne. Cieszymy się szopką, żłóbkiem, pasterzami, choinkami wokoło, ale to przede wszystkim Pan Jezus jest z nami, nie tylko świątecznie, ale właśnie – zawsze. Przyszedł do ludzi w betlejemską noc i już z ludźmi na zawsze pozostał.
Dlaczego tak lubimy te zimowe święta? Bo spełnia się w nich nasza odwieczna tęsknota za Bogiem. W każdym z nas, może głęboko ukryta, ale ta tęsknota jest. Tęsknota za świętością, dobrocią, ciepłem i za miłością. Ks. Jan Kaczkowski przed swoją śmiercią mówił, że najbardziej tęskni się wtedy, gdy się bardzo kocha. Możemy tęsknić na różne sposoby i za różnymi rzeczami, osobami, sytuacjami – ale tęsknota za Bogiem jest w każdym i każdy jej doświadcza, bardziej świadomie lub mniej. Ale ona jest i można ją zaspokoić tylko przed ołtarzem i tylko dzięki Eucharystii. Życzę Wam wszystkim, abyście tęsknotę za Bogiem mogli zaspokoić teraz, w te święta, ale również zawsze. Bo Bóg jest dla nas zawsze. Spędźmy te święta z Jezusem i z tymi, których kochamy, lubimy i są dla nas ważni. Niech będzie to czas radości przeżywanej wspólnie z nimi. Niech maleńki Jezus będzie dla nas zawsze!

                                                                 Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

**************************************************************************************

O ADWENCIE

Św. Faustyna w swoim Dzienniczku pisze: „Adwent ten, przeżywać będę według
wskazań Matki Bożej, przez cichość i pokorę. (…) Pragnę, aby wszystkie ludy poznały Pana,
pragnę przygotować wszystkie narody na przyjęcie Słowa Wcielonego” (Dz 792 i 793).
Cichość i pokora – jakże inaczej wyglądałby świat i nasze życie, gdyby, według
wskazań św. Faustyny, więcej w nas było wspomnianych cech. Są to cnoty dziś niestety
zapomniane, rzadko praktykowane. Takie, których człowiek nawet się wstydzi. Ale właściwie
dlaczego? Bo dziś trzeba iść przez życie z krzykiem, rozpychać się łokciami, o wszystko
walczyć wrzaskiem i chamstwem? Powie ktoś, że takie są czasy, ale św. Faustyna, nasza
Patronka, uczy nas, że cierpliwością i wyrozumiałością możemy więcej osiągnąć niż butą i
arogancją.
Ze spokojem i opanowaniem zajdzie się dalej, serdecznością i dobrem łatwiej więcej
osiągnąć, cierpliwością i miłosierdziem można więcej zyskać u innych.
Może właśnie ten Adwent, który rozpoczynamy, jest dla nas czasem ćwiczenia i
próby, może to okazja do tego, aby wrócić do swoich dobrych przyzwyczajeń, zalet i cnót.
Bardzo możliwe, że dzięki temu wielu ludzi, których spotykamy każdego dnia, odkryje na
nowo Jezusa, który rodzi się w stajence betlejemskiej. Będzie to nasza zasługa u Boga, a przy
okazji świat wokół nas stanie się lepszy.

                                                                      Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO I DUSZPASTERSKIEGO

Po wakacjach (mam nadzieję, że były udane) zaczynamy nasze zwykłe życie codzienne: pracę, nową klasę w szkole, obowiązki. Nie pytam, czy w czasie wakacji i urlopu byliśmy blisko Pana Boga, czy spotykaliśmy się z Nim na modlitwie. Jednak teraz, kiedy przed nami to, co znane i powtarzalne, dajmy w tym wszystkim najważniejsze miejsce Panu Bogu. Pamiętajmy, że kolejne miesiące, które nadchodzą, mają co siedem dni dzień wyjątkowy – niedzielę. Niech będzie to dzień, kiedy spotykamy się z Panem Bogiem i ze sobą nawzajem na Eucharystii. Jesteśmy przecież wspólnotą parafialną (ładnie to brzmi!), więc niech coś z tego wyniknie. Dlatego chociaż raz w tygodniu spotkajmy się w naszym Sanktuarium – przede wszystkim na Mszy św. Bardzo o to proszę i zachęcam!

                                                                      Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

NA WAKACJE

Drodzy Parafianie! Życzę Wam słonecznych, ciepłych, udanych i wspaniałych wakacji!
Nie zapominajcie o Panu Bogu i pamiętajcie o nas i o parafii.

                                                                       Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA NOWY ROK 2023

W naszej adwentowej, roratniej pieśni śpiewaliśmy: „Tylko z Bogiem przyszłość jest bezpieczna”. Tej bezpiecznej przyszłości w nowym roku życzę wszystkim Parafianom i Gościom. Przyszłości z Panem Bogiem, który jest nie tylko naszym Stwórcą, ale też opiekunem, wsparciem i obroną. Bądźmy blisko Niego, a On będzie strzegł nas na drogach
naszej codzienności. Ochroni nas i wspomoże w trudnych chwilach. Pamiętajmy w tym roku o tym, co pisał św. Paweł: „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” Bóg na pewno będzie przy nas, a my otwórzmy nasze serca na Jego obecność. Tej Bożej obecności w naszym życiu w 2023 roku i później wszystkim życzę.

                                                                          Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

 … NA BOŻE NARODZENIE 

 Bóg się rodzi!

Nawet się nie obejrzeliśmy, a już Adwent minął błyskawicznie. Teraz śpiewamy kolędy, podziwiamy szopki w różnych kościołach, odwiedzamy rodzinę. Życzę Wam wszystkim, by te święta były przede wszystkim przeżyte w rodzinie i z rodziną. Odłóżmy na bok różne rodzinne spory, zapomnijmy urazy i przykrości, zostawmy smartfony, wyłączmy telewizory, komputery i bądźmy razem ze sobą – bo wciąż tak mamy mało czasu dla siebie.

Nie spieszmy się, po prostu usiądźmy i bądźmy ze sobą, by porozmawiać, pośpiewać kolędy, zjeść coś dobrego. Niech będzie to czas dla nas i dla tych, którzy są nam bliscy, których kochamy i którzy kochają nas. Do tego potrzebujemy spokoju wokół nas i w nas.

Tego wszystkiego życzę Wam, Drodzy Parafianie i Goście. Życzę, byśmy w te święta, i poza nimi, byli dla siebie na dobre i na złe. Bo jeżeli będziemy ze sobą, to damy radę pokonać każdą trudność i przeciwność.

Niech Bóg rodzi się w nas!

                                                                         Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… NA ADWENT

Rozpoczynamy znowu piękny czas Mszy św. roratnich o świcie, rekolekcji, spotkań ze św.
Mikołajem, przygotowania do ciepłych, chociaż grudniowych świąt. Wszystko to jest piękne i jak najbardziej nam potrzebne. Ale nie zapominajmy przede wszystkim o tym,
że czas Adwentu jest po to, abyśmy byli gotowi na spotkanie z Jezusem.
Najważniejszy jest Bóg-Człowiek, którego spotykamy w drugim człowieku. Może to ktoś przez nas odtrącony, zapomniany, wyrzucony z pamięci i z serca. Narodzony Bóg- Człowiek ma nam przypominać, że obok nas jest ktoś, kto być może nas potrzebuje, naszego czasu, dobrych słów, bycia razem. Potrzebuje relacji. Na naprawienie zepsutych relacji międzyludzkich mamy czas właśnie w tym Adwencie. Nie zmarnujmy go! Bądźmy dla siebie i innych wyjątkowo dobrzy w ten grudniowy czas adwentowy.

                                                                         Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

… O POCZĄTKU ROKU SZKOLNEGO

Kochani Parafianie!

Jak ten czas szybko leci! Już po wakacjach, urlopach i wypoczynku. Mam nadzieję, że wszyscy wracają zdrowi, wypoczęci, pełni sił i zapału do wrześniowych zajęć. Bardzo się cieszę z Waszego powrotu, bo nie ukrywam, że przez wakacje nasze Sanktuarium świeciło pustkami. Ufam, że teraz znowu się zapełni. Czekamy na wszystkich – od najmłodszych po starszych Parafian. Chcemy być znowu razem, wspólnie się modlić, spotykać się z Panem Jezusem w sakramentach.

Zaczynamy mocnym akcentem, jak zawsze na początku września festynem „Żytnią do nieba”. Mam nadzieję, że atrakcje, które dla Was przygotowaliśmy, będą miłym zaskoczeniem i pozwolą ciekawie spędzić czas na naszym przykościelnym dziedzińcu. Najważniejsze jednak, abyśmy znowu byli razem – w naszym Sanktuarium, domach, rodzinach. Bo we wspólnocie jest siła! Tą siłą my jesteśmy, we wszystkim wspiera nas Bóg, a patronuje nam św. Faustyna.

                                                                 Wasz ks. proboszcz Krzysztof Stosur

… NA WAKACJE

Większość z nas czeka na ten czas odpoczynku, swobody, relaksu. Potrzebujemy go. Życzę więc wszystkim, którzy gdzieś wyruszą – w Polskę czy dalej w świat – aby naprawdę odpoczęli, nabrali sił, zregenerowali swój organizm. Ale niech to będzie mądry i bezpieczny wypoczynek. Niech nad tym czasem wakacji roztoczy opiekę Wasz Anioł Stróż i Wasz Patron – pamiętajmy o nich w modlitwie. Oczywiście, przede wszystkim, Pan Bóg o nas nie zapomina, i nam nie wolno o Nim zapomnieć, niezależnie od tego, gdzie będziemy. A po wakacjach, radośni, szczęśliwi i wypoczęci wracajcie do nas. Wracajcie do św. Siostry Faustyny, do naszej parafii, gdzie na Was czekamy.

                                                                  Szczęść Boże i miłych wakacji
Wasz ks. proboszcz Krzysztof Stosur

 

O ŚWIĘCIE MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Pan Jezus mówił do św. Faustyny: „Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto” (Dz. 49). „Palą Mnie płomienie Miłosierdzia, chcę je wylać na dusze ludzkie” (Dz. 50).
To dzisiejsze święto jest dla nas. Ta Niedziela Miłosierdzia jest dla nas. To Jezusowe Miłosierdzie jest dla nas. To wszystko, co Jezus nam daje, nic nas nie kosztuje. Trzeba tylko przyjść, paść na kolana i powtarzać: „Jezu, ufam Tobie”. I chociaż jest nas tu dużo – a w Niedzielę Miłosierdzia nawet tłumy – to wciąż za mało. Wciąż trzeba o Miłosierdziu Bożym mówić i wołać tych, których serca i sumienia są na to Miłosierdzie obojętne. Jest to zadanie dla nas wszystkich – tak jak siostra Faustyna, tak i my mamy być wszędzie apostołami Miłosierdzia. Bo tylko dzięki Bożemu Miłosierdziu świat stanie się lepszy, ludzie staną się lepsi. Tylko dzięki Miłosierdziu uratujemy siebie i świat od zagłady. Tylko Miłosierdzie i tylko „Jezu, ufam Tobie!”.

                                                                         Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

NA WIELKANOC

Siostra Faustyna w Wielki Czwartek zapisała w Dzienniczku: „Od dziś aż do rezurekcji nie będziesz odczuwać obecności Mojej, ale dusza twoja będzie napełniona tęsknotą wielką – i natychmiast tęsknota wielka zalała duszę moją”.
I oto dziś, w Niedzielę Zmartwychwstania, tęsknota za oglądaniem Jezusa w chwale Zmartwychwstania spełnia się. Po wielkopostnym oczekiwaniu oglądamy Jezusa Chwalebnego. Jest to wielka radość, która przepełnia nas, naszych bliskich i wszystkie nasze siostry i braci w wierze. O nich wszystkich pamiętajmy w te święta.
Życzę, aby zmartwychwstały Jezus, który zjawia się przed apostołami ze słowami „Pokój wam”, obdarował tym pokojem nas, nasze rodziny i tych wszystkich, którzy tego pokoju tak bardzo potrzebują i na niego czekają. Oby ten Chrystusowy pokój zapanował wszędzie i jak najszybciej, by nigdy niczym nie był zmącony. Pokój nam wszystkim!
Alleluja!
                                                                     Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

O WIELKIM POŚCIE

Zaczęliśmy kolejny, szczególny czas w Kościele – Wielki Post. Czas głębszej i częstszej modlitwy, refleksji nad sobą, umartwień i wyrzeczeń. W tym roku jest to okres naznaczony przez to wszystko, co dzieje się na Ukrainie. Wszyscy przeżywamy wojnę u naszych wschodnich sąsiadów, modlimy się o pokój, współczujemy Ukraińcom, pomagamy
im, płaczemy razem z nimi. Czujemy ból i przerażenie, kiedy patrzymy na ogrom nienawiści i agresji, którą niesieia wyrażamy często krzykiem?
Współczując Ukraińcom warto ze sobą wojna. Zarazem skłania nas to do spojrzenia również i na nasze wzajemne relacje. Ile w nich jest wzajemnej agresji? Co robimy, kiedy ktoś nas zdenerwuje, skrzywdzi? Czy nie odpowiadamy agresją na agresję? Jak wygląda nasze panowanie nad emocjami? Czy nie złościmy się na innych, a swoje uczuc zrobić sobie rachunek sumienia i zastanowić się, jak możemy wyzwolić się z agresji, która może jest w nas samych. Czy potrafimy tak przepracować nasze złe emocje, aby nie ranić już innych? Warto pamiętać, że Pan Jezus cierpiał i umarł na krzyżu za każdego człowieka, również tego, którego z jakiegoś powodu nie lubimy, do którego czujemy żal, złość. Niech to będzie dla nas myślą przewodnią na tegoroczny Wielki Post.

                                                                         Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

O BOŻYM NARODZENIU

Św. Faustyna w swoim „Dzienniczku” pisze: „Pasterka. W czasie Mszy św. znowuż ujrzałam małe Dzieciątko Jezus, niezmiernie piękne, które z radością wyciągało rączęta do mnie. Po Komunii św. usłyszałam te słowa: «Ja zawsze jestem w sercu twoim, nie tylko w chwili kiedy Mnie przyjmujesz w Komunii św., ale zawsze». W radości wielkiej przeżywałam święta te”. (Dz 575)
Coroczne Boże Narodzenie ma nam przypomnieć, że Pan Jezus jest z nami. Nie tylko w te święta, ale zawsze. To „zawsze” jest tu bardzo ważne. Cieszymy się szopką, żłóbkiem, pasterzami, choinkami wokoło, ale to przede wszystkim Pan Jezus jest z nami, nie tylko świątecznie, ale właśnie – zawsze. Przyszedł do ludzi w betlejemską noc i już z ludźmi na zawsze pozostał.
Dlaczego tak lubimy te zimowe święta? Bo spełnia się w nich nasza odwieczna tęsknota za Bogiem. W każdym z nas, może głęboko ukryta, ale ta tęsknota jest. Tęsknota za świętością, dobrocią, ciepłem i za miłością. Ks. Jan Kaczkowski przed swoją śmiercią mówił, że najbardziej tęskni się wtedy, gdy się bardzo kocha. Możemy tęsknić na różne sposoby i za różnymi rzeczami, osobami, sytuacjami – ale tęsknota za Bogiem jest w każdym i każdy jej doświadcza, bardziej świadomie lub mniej. Ale ona jest i można ją zaspokoić tylko przed ołtarzem i tylko dzięki Eucharystii. Życzę Wam wszystkim, abyście tęsknotę za Bogiem mogli zaspokoić teraz, w te święta, ale również zawsze. Bo Bóg jest dla nas zawsze. Spędźmy te święta z Jezusem i z tymi, których kochamy, lubimy i są dla nas ważni. Niech będzie to czas radości przeżywanej wspólnie z nimi. Niech maleńki Jezus będzie dla nas zawsze!

Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur

**************************************************************************************

O ADWENCIE

Św. Faustyna w swoim Dzienniczku pisze: „Adwent ten, przeżywać będę według
wskazań Matki Bożej, przez cichość i pokorę. (…) Pragnę, aby wszystkie ludy poznały Pana,
pragnę przygotować wszystkie narody na przyjęcie Słowa Wcielonego” (Dz 792 i 793).
Cichość i pokora – jakże inaczej wyglądałby świat i nasze życie, gdyby, według
wskazań św. Faustyny, więcej w nas było wspomnianych cech. Są to cnoty dziś niestety
zapomniane, rzadko praktykowane. Takie, których człowiek nawet się wstydzi. Ale właściwie
dlaczego? Bo dziś trzeba iść przez życie z krzykiem, rozpychać się łokciami, o wszystko
walczyć wrzaskiem i chamstwem? Powie ktoś, że takie są czasy, ale św. Faustyna, nasza
Patronka, uczy nas, że cierpliwością i wyrozumiałością możemy więcej osiągnąć niż butą i
arogancją.
Ze spokojem i opanowaniem zajdzie się dalej, serdecznością i dobrem łatwiej więcej
osiągnąć, cierpliwością i miłosierdziem można więcej zyskać u innych.
Może właśnie ten Adwent, który rozpoczynamy, jest dla nas czasem ćwiczenia i
próby, może to okazja do tego, aby wrócić do swoich dobrych przyzwyczajeń, zalet i cnót.
Bardzo możliwe, że dzięki temu wielu ludzi, których spotykamy każdego dnia, odkryje na
nowo Jezusa, który rodzi się w stajence betlejemskiej. Będzie to nasza zasługa u Boga, a przy
okazji świat wokół nas stanie się lepszy.

Wasz proboszcz ks. Krzysztof Stosur