Pieśni Przejścia – koncert-misterium

24 XI o godz. 19:00 odbędzie się w naszym kościele parafialnym koncert-misterium – „Pieśni Przejścia” zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, z dominacją lubelskich pieśni żałobnych w wykonaniu: Paweł Grochocki – głos, Olga Kozieł – głos, Paweł Odorowicz – altówka.

We wrześniu tego roku odbyła się premiera płyty z pieśniami, które wybrzmią podczas koncertu. Niesamowite, przepiękne i poruszające dźwięki. Grochocki_Odorowicz wraz z Olgą Kozieł stworzyli projekt o niezwykle dużym ładunku emocjonalnym.

Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Grochocki – zdystansowany badacz i archiwizator polskich pieśni, rejestrator życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie niczym grecki narrator przeprowadza widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Odorowicz, by – chwilowo puste – miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem… Dopełnieniem całości obrazu jest delikatny, a zarazem przenikający do szpiku kości, krystaliczny głos Kozieł, która potrafi jednym dźwiękiem wydobyć wszystkie głęboko ukryte wspomnienia radosne, smutne, najbliższe…

Grają na najczulszych strunach. W każdy możliwy sposób. Przypominają, że ostateczność jest ostateczna i możemy się tylko z tym pogodzić. I że tylko od nas zależy, jak to zrobimy. Jednocześnie spotkanie z nimi jest bardzo intymne. Jakby przekaz płynący ze sceny był skierowany bezpośrednio do każdego z nas osobno. I od razu docierał do istoty sprawy. Jak ostatnia rozmowa z prawdziwym przyjacielem…

Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz jako lubelacy poznali się w 2016 r. w Szczecinie, stojąc w kolejce po nagrody zdobyte podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych, kiedy to obydwaj w swoich kategoriach (śpiewak solista, instrumentalista solista) zajęli drugie miejsca. Uznali za wystarczający przyczynek do rozpoczęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi. Ich interpretacja poruszyła do głębi publiczność i jurorów XX edycji Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2017 r. – już jako duet Grochocki_Odorowicz zdobyli tam Grand Prix. Oprócz duetu Grochocki_Odorowicz na scenie pojawiła się śpiewaczka Olga Kozieł, która wprowadzając żeński pierwiastek do opowieści, dopełniła dramaturgicznie całość misterium.

 

Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce, przez 5 lat był jednym z liderów Fundacji „Muzyka Kresów” z Lublina. Prowadzi dwie grupy śpiewające tradycyjny repertuar pogrzebowy – Lubelski i Krakowski Komitet Pożegnalny.

Paweł Odorowicz – „elektryczny” altowiolista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i reżyser nagrań. Ma w swoim dorobku ponad 40 wydawnictw CD i DVD. Obecnie współpracuje z Leszkiem Mądzikiem (Scena Plastyczna KUL), prezentując autorską, wykonywaną na żywo muzykę do spektakli plenerowych. Współpracuje z Teatrem CHOREA jako instrumentalista, kompozytor i wykonawca.

Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym. Absolwentka I st. Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych „ludowych”, jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej. Członkini zespołów śpiewaczych, kuratorka cyklu „koncerty domowe”. Liderka projektu „Wołyń w pieśniach” (płyta CD). Prowadzi warsztaty śpiewu dla dorosłych i edukację muzyczną dzieci.

 

Po koncercie będzie możliwość nabycia płyt.

 

Przedsięwzięcie Koncert „Pieśni Przejścia” współorganizowane jest z Samorządem Województwa Mazowieckiego.